Siobhan Dowd – Barjanski otok


barSiobhan Dowd – Barjanski otrok

(1. domače branje, govorni nastop)

Zelo rada berem knjige, saj me ob branju preletavajo različni občutki. Najraje berem romane, pustolovske, domišljijske in zgodovinske knjige. Knjigo sem prebrala, ker mi jo je priporočila prijateljica, ki je bila nad njo navdušena. Je poučna, pustolovska in zgodovinska, saj se dogaja leta 1981 v času revščine blizu meje med Irsko in Veliko Britanijo.

Knjigo je napisala britanska pisateljica Siobhan Dowd. Naslov je Barjanski otrok. Prevedla jo je Tina Mahkota, naslovnico knjige pa je ilustriral Miha Sužnik. Izšla je pri založbi Zala v Hlebcah leta 2014. Knjiga ima 327 strani in je razdeljena na tri dele: Prva svetloba, Drugi pogled in Boj ali beg. Ima 47 poglavij.

Na zadnji platnici je kratka obnova knjige in življenjepis pisateljice.

Siobhan Dowd se je rodila 4. februarja leta 1960 v Londonu irskim staršem. Obiskovala je katoliško osnovno šolo v južnem Londonu, študij je opravila v Lady Margaret Hall v Oxfordu. Leta 1984 se je pridružila organizaciji International PEN. Kasneje je s to organizacijo potovala še v Indonezijo in Gvatemalo za preiskave lokalnih razmer na področju človekovih pravic za pisatelje. Po tem je sedem let ostala v New Yorku. Ko se je vrnila nazaj v Veliko Britanijo, je sodelovala z Rachel Billington. Leta 2004 je služila kot namestnica komisarja za otrokove pravice v okraju Oxfordshire. Pred njeno smrtjo so ustanovili dobrodelno organizacijo Siobhan Dowd Trust, kjer bodo iztržek njenega literarnega dela uporabljali za pomoč otrokom s prikrajšanim bralnimi spretnostmi. Umrla je 21. avgusta leta 2007, stara 47 let.

Siobhan Dowd je pred smrtjo zapisala:« Če otrok zna brati, zna misliti, in če zna otrok misliti, je svoboden.«

Napisala je 7 knjig, od tega sta v slovenščino prevedeni Barjanski otrok (2008) in Sedem minut čez polnoč, ki jo je po njenih zamislih leta 2011 dokončal znan pisatelj Patrick Ness.

Fergus McCann je glavni junak zgodbe, ki na Barju najde truplo dekleta, ki ga kasneje poimenuje Mel. Star je 18 let in se uči za zadnje izpite v tem letu, saj želi nato odpotovati v Veliko Britanijo in postati zdravnik. Je pameten, visok in včasih tudi zabaven najstnik. Na koncu zgodbe spozna Coro O’Brien s katero potem postaneta par.

Stranske osebe so: Joe McCann je Fergusov starejši brat, ki zaradi sodelovanja z Irsko vojsko pristane v zaporu, kjer pa se pridruži gladovni stavki. Po 50-dnevni stavki pade v komo. Je zelo vztrajen in močan fant.

Fergusova mama je zelo prijazna oseba in rada pomaga. V zgodbi je predstavljena kot zelo ljubeča mama, saj jo zelo skrbi za svoje otroke.

Tally je Fergusov stric, s katerim sta na barju našla truplo dekleta. Na začetku zgodbe je zelo prijazen in rad pomaga, na koncu se pa izkaže, da le ni tako.

Michael Rafters je Joejev prijatelj, ki uspe Fergusa prepričati, naj čez mejo prenaša pošiljke, v zameno mu pa ponudi, da bo prepričal Joeja, naj neha stradati, a tega nikoli ne izpolni. Je zelo močan in prepričljiv, a hkrati neprijazen.

Theresa in Cath McCann sta Fergusovi sestri. Včasih sta prijazni, včasih pa zelo nagajivi. Radi pomagata staršema pri opravilih.

Cora in Felicity O’Brien sta arheologinji. Cora je Felicityna hčer, skupaj pa raziskujeta preteklost dekličinega trupla. Sta zelo lepi in pametni.

Zgodba govori o Fergusu McCannu in njegovem stricu Tallyju, s katerim sta našla truplo barjanskega dekleta blizu irske meje. Fergus je bil 18-letni fant, ki se je hkrati učil za njegove izpite ob koncu šolskega leta. Vsako jutro je tekel mimo meje, da bi pogledal truplo dekleta in nekega jutra je pri meji srečal varnostnika Owaina. Z njim se je kmalu tudi spoprijateljil.

Ko je tisti dan prišel do trupla barjanskega otroka, je tam srečal arheologinjo Felicity O’Brien in njeno hčer Coro. Skupaj so se pogovorili o dekličinem truplu in Fergus ji je nadel ime Mel. Felicity mu je medtem tudi povedala, da bosta s hčerjo raziskali Melino zgodovino. Naslednji dan je šel Fergus z njegovo mamo v zapor Long Kesh obiskat brata Joeja, ki je bil v ta zapor premeščen zaradi tega, ker je bil povezan z Irsko republiško armado. Tam sta izvedela, da se je Joe priključil gladovni stavki, kjer zaporniki stradajo, ker želijo, da se jim podeli naziv političnih zapornikov.

Naslednje jutro so dvignili Melino truplo iz zemlje in raziskovalna skupina, ki jo sestavljajo tudi Fergus, Cora in Felicity, je našla zanko okoli Melinega vratu. Raziskave so pokazale, da je bila Mel žrtvovana v času lakote v železni dobi. Fergusa je Michael Rafters prosil, naj raznaša pakete preko meje, v zameno pa bo prepričal Joeja, naj neha stavkati. Fergus je hitro privolil in že naslednje jutro začel opravljati svoje naloge.

Kmalu se je zaljubil v Coro in čez nekaj časa sta tudi postala par. Po zadnjem izpitu iz fizike je ponovno obiskal brata Joeja, a ga je našel že zelo izstradanega. Naslednji dan mu je Cora povedala, da so Mel žrtvovali, ker je bila pritlikavka in vsi so menili, da je čarovnica. Dovolil jima je, da lahko prespita pri njem čez vikend, ko bodo imeli predstavitve s profesorjem. Takrat so izvedli še dodatne preiskave in ugotovili, da je Mel živela okoli leta 80 našega štetja.

Po novicah so tisti večer sporočili, da je razneslo bombo, zato je Fergus začel razmišljati, kaj sploh prenaša preko meje v pošiljkah za Michaela. Pomislil je tudi, da so povezane z eksplozijo bombe. A pošiljke je prenašal še naprej, saj mu je Michael obljubljal, da bo rešil njegovega brata.

Po petdesetih dneh stradanja je Joe padel v komo. Po prepiranju med Fergusom in njegovimi starši so se dogovorili, da bodo Joeja v bolnici začeli hraniti po cevki. Raziskave o Mel so dokončno potrdile, da je bila žrtvovana bogovom. Njeno truplo so nato shranili v bližnjem muzeju. Policisti so ugotovili, da je bil Fergusov stric Tally tisti, ki je razstrelil bombo sredi mesta in so ga zaradi tega aretirali. Joeja so po hranjenju po cevki zdravniki uspeli rešiti, stavka pa se je medtem že končala. Fergus je na koncu zgodbe odšel na Škotsko, kjer se je vpisal na študij medicine.

Knjiga govori o dogodkih v 20. stoletju na meji med Republiko Irsko in Veliko Britanijo. Tema knjige je zgodovinska. Opisuje gladovno stavko zapornikov, ki so stradali, da bi dobili naziv političnih zapornikov ter najdbo Melinega trupla, pri kateri so z različnimi raziskavami ugotovili, da je bila žrtvovana v času železne dobe.

Tema je zelo zanimiva, saj bralca hitro privabi k branju in na zanimiv način predstavi dogodke v tistem času.

Sporoča nam o dogodkih med Irsko in Veliko Britanijo v 20. stoletju in nas na zanimiv način pouči o tamkajšnjih dogodkih, o pomanjkanju denarja ter o gladovni stavki.

V knjigi so uporabljena angleška imena, kot so Michael, Felicity, Cora, Cath in drugi.

Je polna presenečenj in govori o več dogodkih naenkrat, na koncu pa se vse spreobrne drugače, kot sem pričakovala. Je zelo napeta in bo navdušila vse bralce.

O knjigi imam odlično mnenje, priporočam pa jo vsem, ki radi berejo zgodovinske, napete in poučne knjige.

Eva Pešti, 8. a-razred

Related Images:

Morda vam bo všeč tudi...